Pandemia

Pandemia” to kolejna bestsellerowa powieść genialnego pisarza Robina Cooka, który został okrzyknięty mistrzem thrillerów medycznych. Książka należy do serii powieści o przygodach doktora Jacka Stapletona. Tym razem lekarz ma podejrzenia, że w kraju zapanował nowy dziwny wirus.

Tajemnicza choroba

W szpitalu w Nowym Jorku umiera młoda kobieta o imieniu Carol Stewart, która z niezrozumiałych powodów straciła nagle przytomność w metrze. Jack Stapleton, który jest weteranem medycyny sądowej obawia się, że jej śmierć może wskazywać na nową pandemię grypy. Sprawa wydaje się jednak jeszcze bardziej tajemnicza, kiedy przeprowadza sekcję zwłok kobiety. Okazuje się, że Carol miała niedawno przeprowadzony przeszczep serca i co najdziwniejsze DNA przeszczepionego organu jest takie same jak pacjentki, co jest zupełnie niemożliwe. Nie ma też śladów żadnych leków, które podaje się ludziom po przeszczepie. W dodatku, kiedy Carol trafiła do szpitala przedstawiona została najpierw jako Jane Doe, ponieważ jej rzeczy zostały skradzione i lekarze nie mogli jej prawidłowo zidentyfikować. Po pewnym czasie umierają kolejni pacjenci z podobną historią medyczną. Lekarz musi się spieszyć i odkryć co tak naprawdę się stało. Nie ma pojęcia, że przez swoje śledztwo narazi także swoje życie.

„Pandemia” Robina Cooka podejmuje temat ryzykownych praktyk medycznych, nielegalnego pobierania narządów i modyfikacji genów człowieka. To świetny i dobrze przemyślany thriller, który trzyma w napięciu czytelnika. Książka spodoba się wszystkim fanom thrillerów medycznych.  

Seria o Jacku Stapletonie i Laurie Montgomery

Powieść „Pandemia” pochodzi z serii o nazwie „Jack Stapleton i Laurie Montgomery„. Opowiada o dwójce lekarzy próbujących rozwiązać różne tajemnice, które napotykają na swojej ścieżce. Jack Stapleton spędza bardzo dużo czasu w pracy, aby nie myśleć o swojej zmarłej żonie i dzieciach. Łączy siły z Laurie Montgomery, która również zajmuje się patologią medycyny. Poprzednie tomy wydawane były od 1991 roku. Ich tytuły to:

– „Oślepienie” 

– „Zaraza” 

– „Chromosom 6” 

– „Nosiciel”

– „Marker” 

– „Kryzys” 

– „Czynnik krytyczny” 

– „Ciało obce” 

– „Interwencja”

– „Niebezpieczna gra” 

Kilka słów o autorze

Robin Cook urodził się 4 maja 1940 roku w Nowym Jorku. Z zawodu jest lekarzem medycyny. Studiował na najlepszych uczelniach amerykańskich jak Uniwersytet Columbia i Harvard. Swoją debiutancką powieść o tytule „Śpiączka” wydał w 1977 roku. Książka przyniosła mu ogromną sławę i na jej podstawie niemal natychmiast nakręcony został film z Michaelem Douglasem i Genevievem Bojoldem. Wiele jego książek było bestsellerami na liście New York Times.