Wstrząsające doniesienia

II Wojna Światowa wstrząsnęła ludzkością. Zaczęto zastanawiać się, czy w obliczu tylu tragedii, okropności i upadku moralności można jeszcze mówić o godności i wartości człowieka. Tematy dotyczące zagłady, masowych mordów oraz eksperymentów wciąż są tematem dyskusji, oraz literackich opisów. Jedną ze wstrząsających opowieści jest książka „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.

Trudne tematy

Tematy dotyczące sadyzmu, eksperymentów i tortur są bardzo trudnymi kwestiami, o których trzeba umieć rozmawiać. Hans Joachim Lang dotyka problemów związanych z eksperymentami na ponad ośmiuset kobietach. Z tylu ofiar około trzystu przeżyło i mogło przekazać swoje historie dotyczące okropieństw, jakim były poddawane. Autor opisuje, jakim operacjom i badaniom poddawano ofiary. Zgłębia metody sterylizacji oraz innych zabiegów. Przygląda się „laboratorium”, w którym kaci skupiali się nad swoimi wątpliwymi dokonaniami. „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” to historia życia obozowego, odtworzonego na podstawie archiwalnych dokumentów oraz rozmów z ofiarami niesłanego profesora Clauberga.  Autor przenosi czytelników do piekła, którego ofiarami padały kobiety. Przeprowadzano na nich ginekologiczne eksperymenty, nie dbając o ich bezpieczeństwo. Świadomie skazywano je na nadludzkie cierpienie, które przynosiło oprawcom niewyobrażalną i odrażającą satysfakcję.

Przeczytaj i Ty

Wielu czytelników boi się sięgać po książki dotyczące II Wojny Światowej. Obawiają się, że przeczytane przez nich informacje wstrząsną nimi i utrudnią powrót do rzeczywistości. Trzeba jednak poznawać historie dotyczące ludzkiego cierpienia, poświęcenia i nadludzkich wysiłków. Zagłębiając się w nie, chociaż w ten sposób możemy oddać szacunek ofiarom i współodczuwać z nimi. Taka lektura bardzo sugestywnie przemawia do naszych umysłów. Zdając sobie sprawę z ogromu cierpienia, jakie spadło na osiemset kobiet upewniamy się tylko w przekonaniu, że wojna jest najgorszą okropnością, która może nas spotkać. Musimy pielęgnować w sobie wszelkie dobre odruchy i skutecznie pozbywać się nienawiści, złośliwości i poczucia wyższości. „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” to ważna pozycja literacka, która powinna zagościć w biblioteczkach wszystkich świadomych i oczytanych osób. Obowiązkiem współczesnych osób jest pamiętanie o cierpieniu, jakie poniosło wielu niewinnych ludzi. Hans Joachim Lang zabiera czytelników w podróż i przenosi ich do prawdziwego piekła, jakiego doświadczyły narody podczas trwania II wojny światowej.